Kŕčové žily, (varixy), sú chronické ochorenie postihujúce žilový systém dolných končatín, najčastejšie je spojené s genetickou predispozíciou. Spomalenie prietoku krvi v žilách spôsobuje rozšírenie žíl, rozšírenie žíl spôsobuje ďalšie spomalenie prietoku krvi a tento bludný kruh spôsobuje postupné zhoršovanie ochorenia. Rozšírené žily môže mať rôznu veľkosť a priemer, v závislosti od štádia ochorenia. Vyskytujú sa na dolných končatinách v podobe metličkových žiliek, rozšírených modrastých žíl, alebo žíl výrazne vystupujúcich nad povrch kože.
Aj keď sa toto ochorenie môže na prvý pohľad zdať len estetickou, či kozmetickou záležitosťou, opak je pravdou. Ak sa totiž nezačne liečiť včas, môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné ťažkosti. Pri progresii ochorenia môže dôjsť dokonca k trombóze, čiže upchatiu uzlov kŕčových žíl s rôznymi komplikáciami v podobe zápalov, krvácania alebo vzniku vredov predkolenia. Kŕčové žily sa klinicky prejavujú – najmä nočnými – kŕčovitými bolesťami dolných končatín (odtiaľ názov “kŕčové žily“). Okrem viditeľných varixov človek nemusí mať žiadne iné alebo len mierne príznaky charakteru pocitov tlaku alebo bolestivosti lýtok. Najčastejšou komplikáciou je zápal postihnutej žily alebo krvácanie po poranení.
Princípom operácie je aplikácia vysokej teploty priamo vo vnútri kmeňa veľkej alebo malej skrytej žily. Do žily sa pod ultrazvukovou kontrolou cez malý vpich v koži zavedie katéter, ktorý je spojený s generátorom laserových lúčov. Laserová energia zahrieva žilovú stenu a tým chorú žilu zvnútra poškodí tak, že žila sa okamžite uzatvára, v následnom priebehu sa premení na fibrózny pruh a vstrebe. Dávkovanie je veľmi presné. Výkon sa realizuje buď lokálnej/tumescentnej anestézii, to znamená, že celý priebeh žily je opichnutý studeným roztokom s lokálnym anestetikom, ktorý ochráni okolité tkanivo a zabezpečuje bezbolestný priebeh. Alebo v kombinácii s ľahkou analgosedáciou resp. celkovou anestéziou. Výhody tohto mini-invazívneho výkonu sú: menší výskyt krvných výronov, minimálne množstvo pooperačných jaziev, zníženie bolestivosti po výkone, pacient chodí hneď po skončení zákroku, kratšia doba rekonvalescencie, absencia bolestivého rezu v slabine.Typ operácie určuje operatér na základe predoperačného sono mapovania žíl. Výkon je realizovaný na operačnej sále, najčastejšie v tumescentnej resp. v kombinácii s ľahkou celkovou anestéziou. Operačný výkon trvá približne do 1 hodiny.
Každá procedúra môže mať svoje úskalia, o ktorých pacient musí vedieť.
Bežné:
Zriedkavé: