Princíp a priebeh artroskopie:

Artroskopia je moderná vyšetrovacia a súčasne liečebná metóda používaná pri diagnostike a liečbe poranení a ochorení končatinových kĺbov. Pri artroskopii zavádzame do kĺbu špeciálny optický prístroj – artroskop, ktorý je napojený na videokameru, ktorá sníma obraz z operovaného kĺbu. Artroskop sa zavádza do kĺbu z malého kožného rezu dĺžky 1 cm, čo má aj kozmetický efekt pre pacienta ( po operácii zostáva len malá jazva). Obraz prenášaný z vnútra kĺbu cez videokameru sleduje operatér na videomonitore. Všetky vnútrokĺbne poškodenia a ochorenia môžu byť okamžite ošetrené pomocou špeciálnych mikroinštrumentov, ktoré sú do operovaného kĺbu zavádzané cez druhý vstup ( kožný rez takisto len dĺžky 1 cm). Tieto miniinvazívne operačné techniky nám umožňujú prehliadnuť a ošetriť celý kĺb. Počas artroskopie v kĺbe neustále prúdi sterilný preplachový roztok, ktorý je do kĺbu privádzaný pomocou špeciálnej pumpy a následne odsávaný pomocou odsávacieho systému. Prepojenie činnosti artroskopickej pumpy a odsávacieho systému zabezpečuje neustále prúdenie preplachovej tekutiny v kĺbe, ktorá rozťahuje kĺb a súčasne umožňuje lepšiu viditeľnosť jednotlivých vnútrokĺbových štruktúr. Moderné artroskopické pumpy sú vybavené špeciálnym systémom, ktorý tvorí tenká sonda veľkosti ihly, ktorá je umiestnená priamo do kĺbu a slúži na kontinuálne meranie vnútrokĺbneho tlaku počas artroskopie. Hodnoty vnútrokĺbneho tlaku sú prenášané do kombinovaného prístroja pumpa – odsávací systém, ktorý si sám reguluje prívod a odsávanie preplachovej tekutiny v kĺbe počas artroskopie, čím ochraňuje vnútrokĺbové tekutiny pred poškodením vysokým vnútrokĺbovým tlakom.

Artroskopie kolenného, členkového a lakťového kĺbu sa robia obvykle v bezkrvnom teréne. Princíp zabezpečenia bezkrvného terénu spočíva v naložení tlakovej manžety podobnej manžete tlakomeru na stehno, prípadne na rameno pri artroskopii lakťa, ktorá sa nafúkne na hodnoty vyššie ako je systolický krvný tlak pacienta. To zabezpečuje obmedzený prietok krvi cievami za naloženou manžetou na krátky časový interval nevyhnutný pre vykonanie artroskopie, čim sa taktiež zlepší zobrazenie jednotlivých vnútrokĺbových štruktúr.

V súčasnosti máme k dispozícii široké spektrum artroskopických inštrumentov s rôznym tvarovaním, zahnutím a koncovou časťou, ktorá mám umožňuje šetrne ošetriť aj menej dostupné vnútrokĺbové štruktúry. Kvalitné artroskopické inštrumentárium nám súčasne umožňuje skrátiť dĺžku trvania operačného výkonu.

Pacienti po operácii majú len minimálne bolesti, ktoré v prvých hodinách tlmíme analgetikami. Minimálny operačný prístup ( 2 ranky s dĺžkou spolu 2 cm) výrazne znižuje riziko vzniku infekcie pri operácii, urýchľuje hojenie a umožňuje včasnú mobilizáciu pacienta po operácii.

Typy anestézie počas operačných výkonov:

Artroskopie na našom pracovisku vykonávame najčastejšie s použitím krátkodobej vnútrožilovej anestézie, ktorej použitie je zlatým štandartom určeným pre operačné výkony jednodňovej chirurgie. Ide o šetrný spôsob celkovej anestézie, pri ktorej sa pacientovi do žily podá anestetikum v kombinácii s analgetikom tlmiacim bolesť, ktoré navodia krátkodobú celkovú anestéziu. Ako vhodnú alternatívu pri niektorých operačných zákrokoch používame rôzne formy regionálnej anestézie, ktorej princípom je vyblokovanie bolestivých signálov z operovanej časti tela pri plnom vedomí pacienta. Niektoré malé operačné zákroky vykonávame aj s využitím lokálnej anestézie.

Vykonávané druhy artroskopií

 • Artroskopia kolena
 • Artroskopia ramena
 • Artroskopia členku
 • Artroskopia lakťa

Výhody artroskopie

 • Krátke trvanie operačného výkonu
 • Minimálny operačný prístup – kozmetický efekt
 • Dokonalá vizualizácia vnútrokĺbnych štruktúr
 • Minimálne pooperačné bolesti
 • Rýchla mobilizácia pacienta po operácii ( do 2 hodín)
 • Nízke riziko vzniku infekcie
 • Široké možnosti artroskopického ošetrenia
 • Operačný výkon jednodňovej chirurgie

Kontakt

 

Konzultácie a objednávanie pacientov:


tel.: 0915 88 77 11
7:00 - 15:00
tel.: 043 / 430 05 57

Ortopedická ambulancia:
tel.: 0915 88 77 11

Arthromed s.r.o.

Blažeja Bullu 15
036 08 Martin-Priekopa
 
Úvod O nás Služby Galéria Kontakt Partneri
©2012 Ekono-print, s.r.o.